Eurokalkulaator
 
Avaleht > Lugemist > Vaba kontoritarkvara

Vaba kontoritarkvara

September 2010 lõpus sündis uus projekt nimega LibreOffice. Viimane versioon OpenOffice.org nime all jääb 3.2.1 - järgmine versioon 3.3.0 tuleb juba ilmselt LibreOffice nime all. Hetkel on seal vaid arendusversioon ning vaid inglise keeles.
Uus projekt sündis olukorrast kus seni OpenOffice.org-i arendamisega tegelenud Sun Microsystems osteti ära Oracle Corporation-i poolt. Seoses sellega läks ka kaubamärk OpenOffice.org üle Oracle-ile. Kuid viimane ei ole eriti koostööaldis OpenOffice.org-i kogukonnaga ja arendajatega, mistõttu sündiski eraldi fond ja nimi LibreOffice. Paljud on seda ideed tervitanud, et on eraldi suurkorporatsioonidest sõltumatu fond The Document Foundation, mis koondab endise OpenOffice.org-i ja praeguse LibreOffice-i arendajad.

Oktoober 2010 seisuga on soovitav kasutada Go-OO projekti poolt edasiarendatud versiooni. LibreOffice on lubanud koondada kõik head omadused projektist Go-OO ning pakkuda neid LibreOffice-i koosseisus.

Olgu öeldud, et näiteks Ubuntu kasutab juba vaikimisi Go-OO versiooni. Seega kui paigaldada Ubuntu või ka eestlaste kokkupandud Estobuntu siis on juba Go-OO versioon OpenOffice.org-ist kohe kaasas.

14.10.2010 seisuga on uusim stabiilne versioon 3.2.1:
 • Windows
 • Linux
  • paigaldusskript  (käivitamiseks: python download-go-oo.py)
  • käsitsi paigaldades tuleb
   • 32-bit Linuxi puhul siit kataloogist alla laadida kõik "-et-" silpi sisaldavad ja *.rpm laiendiga failid. MD5 failid on kontrollsummad pakkidele. Kui on vanem arvuti kui i586 (Intel Pentium 586 protsessor) siis sobib see kataloog.
   • 64-bit Linuxi puhul siit kataloogist alla laadida kõik "-et-" silpi sisaldavad ja *.rpm laiendiga failid. MD5 failid on kontrollsummad pakkidele.
   • allalaaditud .rpm pakid saab .deb pakkideks Debian/Ubuntu keskkonnas programmi alien abil (paigaldamiseks: sudo apt-get update && sudo apt-get install alien && sudo ldconfig && sudo dpkg --configure -a && sudo apt-get clean) - paigaldamise käigus olla nõus ka sõltuvustega, mida pakutakse.
    • sudo alien -kc /kataloog/kus/asuvad/rpm/failid/*.rpm - selle tegevuse tulemusena tekivad samasse kataloogi nüüd .deb failid
    • sudo dpkg -i /kataloog/kus/asuvad/rpm/failid/*.deb - selle tegevuse tulemusena paigaldatakse .deb paketid
    • sudo ldconfig && sudo dpkg --configure -a && sudo apt-get clean - süsteemi korrastamiseks
 • Mac OS X (Intel)
vt ka allalaadimised kohalikus serveris

Kui ei ole võimalik paigaldada Windowsiga arvutile tarkvara (puuduvad õigused)
siis Windowsile on olemas ka inglisekeelne portatiivne ehk kaasaskantav versioon. See tähendab seda, et peale allalaadimist ja lahtipakkimist saab kohe kasutada. Selle lahtipakitud kataloogi saab kopeerida ka näiteks USB-mälupulga peale ja siis endaga kaasa võtta ja suvalises Windowsiga arvutis kasutada.
Muidugi ei ole sellisel juhul seotud failitüübid vastavate programmidega - siis tuleb esmalt avada pulga pealt OpenOffice.org ja seejärel File->Open menüüvaliku kaudu ette näidata fail, mida avada soovitakse.
Kõik seadistused, mida tehakse OpenOffice.org-is, salvestuvad samasse kausta ehk siis mälupulgale kui see sealt käivitati.
Teiste operatsioonisüsteemidega ei ole üldiselt probleeme - Linuxil jt vabadel UNIX-itel on OpenOffice.org enamasti vaikimisi kaasas, MacOS-ile saab selle ka paigaldada või kui õigusi pole siis käivitada allalaaditud tõmmisfailist (*.dmg).

Mõned asjalikud lisad:

Vanemad viited
 

Zeroconf OÜ

Külastusi: